Wtta-invoeringsdatum definitief: 1 januari 2027, handhaving vanaf 2028

Geplaatst op
Het Binnenhof in Den Haag, gezien vanaf de Hofvijver — waar minister Vijlbrief de Tweede Kamer informeerde over de invoering van de Wtta per 1 januari 2027
Beeld: Julien Lambert (Pexels), redactie ZZP Nieuws © 2026

Minister Hans Vijlbrief (SZW) houdt vast aan 1 januari 2027 als datum van invoering van de Wet toelating terbeschikkingstelling arbeidskrachten (Wtta). Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer van 18 mei 2026. Het Koninklijk Besluit met de definitieve ingangsdatum verschijnt eind juni. De Nederlandse Arbeidsinspectie begint een jaar later, op 1 januari 2028, met handhaving.

De Wtta voert een verplicht toelatingsstelsel in voor bedrijven die arbeidskrachten ter beschikking stellen — uitzendbureaus, detacheerders, payrollbedrijven en in veel gevallen ook consultancy- en IT-dienstverleners die personeel uitlenen aan opdrachtgevers. Voor zelfstandige zzp’ers die direct factureren aan opdrachtgevers heeft de wet geen directe gevolgen. Wie via een bemiddelaar werkt, krijgt er wel indirect mee te maken. Meer achtergrond staat in de kennisbank: Wat betekent WTTA?

Risico’s bekend, maar volgens minister geen reden voor uitstel

Vijlbrief noemt in zijn brief vier risico’s rond de invoering: de tijdige beschikbaarheid van de ICT-infrastructuur bij de Nederlandse Autoriteit Uitleenmarkt (NAU), de operationele gereedheid van die organisatie, de gegevensuitwisseling met partijen als de Belastingdienst en de Nederlandse Arbeidsinspectie, en de vraag of er voldoende private inspectiecapaciteit beschikbaar is. De minister noemt de doorlooptijd “krap” maar ziet geen aanwijzingen dat de planning niet wordt gehaald.

Uitstel zou volgens Vijlbrief juist een remmend effect hebben op de voorbereidingen in de markt. “De urgentie van het tegengaan van de misstanden in de uitzendsector weegt zwaarder dan het geringe profijt van uitstel”, aldus de minister. Onderzoeksbureau Regioplan voert nu een herijkingsonderzoek uit naar het te verwachten aantal aanvragen; die resultaten volgen voor de zomer.

Wat verandert er voor zzp’ers via een bemiddelaar

Zzp’ers die hun opdrachten via een detacheerder, payrollbureau of consultancybedrijf lopen, kunnen indirect met de Wtta te maken krijgen. Die bemiddelaars hebben vanaf 2027 een toelating nodig om personeel ter beschikking te stellen. Vanaf 1 januari 2028 mogen opdrachtgevers geen zaken meer doen met bemiddelaars zonder toelating.

De kosten van toelating en periodieke controles kunnen deels worden doorberekend aan inleners. Advocaat Joost van Ladesteijn waarschuwde vorig jaar al voor een waterbedeffect richting zzp-schap als de inhuur via uitleners duurder wordt. De Wtta valt bovendien samen met de intensievere handhaving op schijnzelfstandigheid die de Belastingdienst sinds januari 2026 voert.

Volgende stappen

Eind juni 2026 publiceert het kabinet het Koninklijk Besluit met de definitieve invoeringsdatum. Bureau Gateway voert in het najaar een ‘health check’ uit op de voortgang van de invoering. Eind 2026 stuurt Vijlbrief een nieuwe Stand van de invoering NAU naar de Tweede Kamer.

Bron: Tweede Kamer · Rijksoverheid

Over de auteur:
Redactie ZZP Nieuws publiceert dagelijks nieuws, duiding en updates voor zelfstandig ondernemers in Nederland. Lees meer over onze redactie.
Deel dit bericht via:

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in